هنر

ماجرای مرموز چاله هایی که با کاشی کاری ترمیم می شوند!

0
(0)

هنرمند جوان فرانسوی، شکستگی ها و چاله های پیاده روها را با کاشی کاری ترمیم می کند. به همین خاطر او را ” جراح پیاده‌رو ” می نامند.

داستان در سال 2016 و از خیابان های شهر لیون(lyon) فرانسه شروع شد. چاله ها و شکستگی های پیاده رو در بخش های مختلفی از شهر، توسط فردی ناشناس با کاشی هایی رنگارنگ ترمیم می شد. کم کم موارد مشابهی در کشورهای نروژ، اسکاتلند، آلمان و اسپانیا مشاهده شد.

علامت سئوال بزرگی در ذهن عابرین خیابان های ترمیم شده به وجود می آید. در نگاه اول ممکن است تصور کنند : این قطعه ی کاشی کاری شده ؛ باقی مانده از محدوده ی کاشی کاری شده بزرگتری است! آن هم در این قسمت از خیابان!
برای افراد بومی و تمامی آنهایی که با آن خیابان و چاله هایش آشنا هستند نیز سئوالی که به وجود می آید این است که این کاشی های رنگارنگ چطور سر از اینجا درآورده اند؟!

هنرمند جوان فرانسوی با نام مستعار “Ememem” ، هنر سنتی کاشی کاری را با نوآوری خود دوباره بر سر زبان ها انداخته است. او با بررسی خیابان‌های شهر؛ شکستگی های سنگ فرش ها و پیاده روها را با کاشی و سنگ های کوچک و رنگارنگ ترمیم می کند. به همین خاطر او را ” جراح پیاده‌رو ” می نامند.

Ememem از سال 2016 تا کنون صدها چاله و شکستگی را در خیابان‌های فرانسه، نروژ، اسکاتلند، آلمان و اسپانیا با کاشی های رنگارنگ ترمیم کرده که تصاویر آنها را در اینستاگرام به اشتراک می‌گذارد.

Ememem idiato mag 05
ترمیم آسفالت ورودی موزه Gallo Roman – لیون فرانسه – 2016
Ememem idiato mag 06
موزه Gallo Roman – لیون فرانسه


پوست اندازی خیابان ها با هنر کاشی کاری

این هنرمند شیوه ی متفاوت خود در ترمیم شکستگی ها را “Flacking” نامیده که در لغت به معنای پوست انداختن است. به عبارت دیگر زخم های خیابان های شهر با هنر Ememem پوسته اندازی می کنند تا آسیب دیدگی تبدیل به زیبایی شود.

Ememem idiato mag 03
Ememem idiato mag 04
Ememem idiato mag 02

وقتی “هنر خیابانی” جازبه توریستی یک شهر می شود!

ابتکار Ememem سرو صدای زیادی به پا کرده و هنر خیابانی او امروز؛ به عنوان یکی از جازبه های شهر لیون فرانسه شناخته می شود! . حتی در دورافتاده ترین محله ها و کوچه و پس کوچه های شهر لیون نیز شما ترمیم های Ememem را خواهید یافت.

ememem lyon 01
ememem lyon 02

نمونه های دیگری از تور گردش در لیون برای یافتن هنر خیابانی Ememem را در اینجا و اینجا می توانید ببینید.

وقتی هنر خیابانی سر از موزه در می آورد!

با مورد استقبال قرار گرفتن هنر خیابانی Ememem، حالا او نمونه هایی را در اندازه های کوچک بازسازی می کند تا در نمایشگاه ها برای علاقه مندان به نمایش بگذارد. برای آنهایی که امکان بازدید حضوری از هنر خیابانی ememem را ندارند، نمایش گاه هایی که به صورت دوره ای در شهرهای مختلف برگذار می شود فرصت خوبی است تا از نزدیک آن را تجربه کنند.

ememem in musem 01
ememem in musem 02

ememem in musem 03

علاوه بر این به دلیل استقبال چشمگیر مردم، قرار است در پاییز امسال (2022) دوره آموزشی کوتاه مدتی برای هنرمندانی که علاقه مند به یادگیری تکنیک های او هستند راه اندازی می کند.

در مجله اینترنتی ایدیاتو، وجه اشتراک تمامی رویدادهای فناورانه، تحقیقات علمی ،آثار هنری و مقالات همگی یک چیز است : “خلاقیت و نوآوری” . و ما تمامی تلاشمان بر این است تا با گردآوری و به اشتراک گذاشتن جدیدترین رویدادهای این حوزه، پنجره ای رو به “دگرگونی” و “تحول مثبت” پیش روی مخاطبان باز کنیم. شاید ایده ای کوچک سبب تغییراتی بزرگ در زندگی شما نیز بشود.

لینک کوتاه مطلب: idiato.net/emem

وبسایت هنرمند: ememem-flacking.net

صفحه اینستاگرام هنرمند: ememem.flacking

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

جمع امتیازها 0 / 5. تعداد کاربرانی که امتیاز دادند: 0

امتیاز شما به این مقاله

0

امتیاز شما: 5 ( 4 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا