دست سازه هاهنر

این کاردستی های زیبا از کاغذ برنج ساخته شده اند!

دست سازه های خلاقانه، ساخته شده از ورقه‌ های نازک و خشک شده برنج

4
(1)

خانم ” لی” هنرمندی است که به دست سازه هایش با کاغذ برنج چینی، شناخته شده است. او پس از مهاجرتش به آمریکا، با اضطراب و تنش های درونی شدیدی مواجه می شود که برای مهارکردن آنها دوباره دست به کار می شود و این بار کاردستی های جدیدی با کاغذ برنج می سازد که همچون تصاویری زنده، روایت گر ویژگی های محل زندگی قبلی و کنونی او هستند.

کاغذ برنج چیست و چگونه ساخته می شود؟

قبل از اینکه ماجرای هنرمند این پُست را برایتان تعریف کنم بهتر است اول ببینیم اصلا کاغذ برنج چیست و چطور ساخته می شود.

کاغذ برنج (به ژاپنی: Raice pepa) یکی از فرآورده های برنج است که در کشورهای آسیای شرقی، در زمینه آشپزی کاربرد دارد. برای تولید آن، برنج به صورت ورقه‌ای نازک درآمده و سپس خشک می‌شود.

دو نمونه کاغذ برنج چینی - منبع : ویکی پدیا فارسی
دو نمونه کاغذ برنج چینی – منبع : ویکی پدیا فارسی

کاغذ برنج در آشپزی تایلندی و آشپزی ویتنامی برای پیچاندن سبزیجات بسیار استفاده می‌شود. این ورقه در صورت قرار گرفتن در آب به سرعت نشاسته نرم شده و مناسب خوردن می‌شود. معمولاً به همین صورت سرد و بدون اضافه کردن حرارت استفاده می‌شود اما می‌توان آنرا همراه مواد داخلش در روغن نیز سرخ کرد.

از اضطراب مهاجرت تا آرامش، با دست سازه هایی از کاغذ برنج

خانم “بووی لی” هنرمندی که ساخته های دست او با کاغذ برنجی زبان زد است، وقتی از کشورش به آمریکا مهاجرت می کند، با اضطراب و تنش های درونی زیادی مواجه می شود. از همان اضطراب هایی که شاید شما هم هنگامی که از شهر محل تولد خود دور می شوید؛ تجربه کرده باشید. خانم لی برای اینکه بتواند با فرهنگ و رسوم و سبک زندگی شهر جدیدی که درآن ساکن شد، کنار بیاید، از هنر خود بهره گرفت و کاردستی هایی زیبایی که در ادامه می بینید را خلق کرد.
این آثار زیبا که با دست، از کاغذ برنج چینی بریده شده‌اند، تلفیقی هستند از مناظر شهر محل تولد و شهر کنونی که خانم لی در آن ساکن شده است.
مناظری همچون: مسیرهای مارپیچ جاده که در ادامه به خطوط ترن هوایی متصل می شوند. آسمان‌خراش‌های که با یکدیگر برخورد می کنند ، دسته‌های گل، کیک عروسی، ابرها و گاومیش‌هایی که در جاده ی کوهستانی چمدان‌های مسافران را برروی کوهان خودحمل می‌کنند.

نام اثر : دوچرخه سوار ماه - سال 2015 - کاغذ برنج چینی - برش دستی
نام اثر : دوچرخه سوار ماه – سال 2015 – کاغذ برنج چینی – برش دستی
اثر هنری ساخته شده با کاغذ برنج چینی
اثر هنری ساخته شده با کاغذ برنج چینی
اثر هنری ساخته شده با کاغذ برنج چینی


خانم لی در باره نمادهایی که در آثار خود استفاده نموده می گوید:

من در آثارم علاوه بر به تصویر کشیدن انگیزه ام از مهاجرت، شباهت های بین رابطه عاشقانه انسانها و ارتباط آنها با طبیعت را ترسیم می کنم. با اینکه در هر دو رابطه به دنبال تعادل، ابدیت، ثبات و هماهنگی هستیم، اما سفری که در پیش می گیریم اغلب پیچیده، غم انگیز، دائماً در حال تغییر و پر پیچ و خم است. و در همین فراز و نشیب ها ، آزمون و خطاها و هرج و مرج است که زیبایی، انرژی و غنایی باورنکردنی وجود دارد.

برای دیدن نمونه های بیشتر می توانید به صفحه اینستاگرام خانم لی به آدرس boveylee مراجعه کنید.

لینک کوتاه مطلب : idiato.net/boveylee

در مجله اینترنتی ایدیاتو، وجه اشتراک تمامی رویدادهای فناورانه، تحقیقات علمی ،آثار هنری و مقالات همگی یک چیز است : “خلاقیت و نوآوری” . و ما تمامی تلاشمان بر این است تا با گردآوری و به اشتراک گذاشتن جدیدترین رویدادهای حوزه خلاقیت و نوآوری، پنجره ای رو به “دگرگونی” و “تحول مثبت” پیش روی مخاطبان باز کنیم. شاید ایده ای کوچک سبب تغییراتی بزرگ در زندگی شما نیز بشود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

جمع امتیازها 4 / 5. تعداد کاربرانی که امتیاز دادند: 1

منبع
designswan

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا