وبلاگمقالات

هرس کردن؛ راهکاری برای رسیدن به ایده های عالی

0
(0)

وقتی ایده های زیادی دارید؛ ولی زمان کافی برای عملی کردن آنها ندارید چه می کنید؟ یا وقتی کارهای زیادی برای انجام دادن دارید و انرژی کافی ندارید چطور؟ طبیعی است که کارها و ایده های جدیدی سر راهمان قرار بگیرند ، اما رشد کامل و زندگی مطلوب نیاز به هرس دارد.

وقتی ایده های خوب؛ یکی پس از دیگری درون ذهنت شروع به شکل گرفتن می کنند، نادیده گرفتن آنها کار سختی خواهد بود. تنها کاری که در بیشتر مواقع انجام داده ام این بوده که آنها را به فهرست طولانی یادداشت هایم اضافه کنم، به امید فرصتی در آینده.

تا اینکه به لطف یک از دوستان، با استراتژی جدیدی برای رسیدگی به موضوع ایده ها و پروژه های زیاد آشنا شدم. او به من آموخت که با زندگی خود مانند یک بوته رز رفتار کنم. بگذارید آنچه او به من یاد داد برایتان توضیح دهم…

ایده ها مانند جوانه های بوته رز هستند

وقتی بوته ی گل رز شروع به رشد می کند، جوانه های زیادی می زند. جوانه هایی که به سرعت رشد خواهند کرد و در مدتی کوتاه به نوبه خود شاخ و برگ های دیگری روی آنها شکل می گیرد. به این ترتیب بوته رز خیلی بیشتر از توان نگه داری خود شاخ و برگ و غنچه ایجاد می کند.

اگر با یک باغبان باتجربه صحبت کنید، به شما خواهد گفت که بوته ها باید هرس شوند تا هم از نظر ظاهر مرتب بشوند و هم با تناسب در تعداد شاخه ها؛ گل های زیبایی به عمل بیاید.

ایده های درون ذهن ما نیز مانند بوته های رز هستند. باید به طور مداوم هرس و کوتاه شوند

و درست مانند یک بوته رز، حذف بعضی از ایده ها، حتی اگر پتانسیل بالایی داشته باشند، به ایده های باقی مانده اجازه می دهد تا به طور کامل شکوفا شوند.

هرس کردن ایده های اضافه - راهی برای رسیدن به ایده های عالی
گاهی هرس کردن بعضی از شاخه عالی نیز لازم است

درست مانند بوته رز، ما نیز در زندگی خود با محدودیت هایی روبرو هستیم. ما زمان و انرژی محدودی برای انجام کارهای روزانه داریم. این طبیعی است که ایده‌ها و پروژه‌های جدیدی سر راهمان قرار بگیرند. همانطور که طبیعی است یک بوته رز جوانه‌های جدیدی اضافه کند. اما برای ما این انتخاب وجود دارد تا قبل از اینکه خودمان را خسته کنیم، بعضی از افکار و ایده ها را هرس کنیم.

به عبارت دیگر: رشد کردن و جوانه زدن طبیعی است. طبیعی است که کارها و ایده های جدیدی سر راهمان قرار بگیرند ، اما رشد کامل و زندگی مطلوب نیاز به هرس دارد.


حتی شاخه های خوب را هم باید قطع کرد

من مثال بوته رز را دوست دارم زیرا به خوبی مفهومی را بیان می کند که اغلب در بیشتر گفتگوها درباره افزایش بهره وری فراموش می شود : اگر می خواهید به نتایجی عالی در زندگی برسید، باید ایده ها و کارهایی را که خوب هستند، اما عالی نیستند، حذف کنید.

طبق تجربه من، انجام این کار واقعاً سخت است. انتخاب بین گزینه های زیاد همیشه کار سختی بوده ؛ بخصوص اگر آن گزینه ها دوستان، ایده ها، کارها ، و به طور کل چیزهای مهمی برایمان باشند.

هرس کردن ایده های اضافه - راهی برای رسیدن به ایده های عالی
هرس کردن ایده های اضافه – راهی برای رسیدن به ایده های عالی

شما می توانید با طرح سئوال هایی و یافتن پاسخ مناسب برای آنها، زودتر به نتیجه برسید.

3 نمونه از موقعیت ها و سئوالات

1- وقتی کارگاه تولیدی راه اندازی کرده اید

مثلاً در میان محصولات، 3 مورد از آنها سودآوری بیشتری دارند. اگر روی هر سه مورد تمرکز کنید، کسب و کار شما ممکن است رشد 5 برابری را تجربه کند. سئوال اینجاست: تمام توان خود را صرف کدامیک یکی از آن محصولات کنید، تا کسب و کارتان 500 برابر رشد کند؟

2- اگر در باشگاه تمرین می کنید

تمرین هایی وجود دارد که می تواند شما را قوی تر کند. اما کدام دو یا سه تمرین بهتر از بقیه هستند؟  کدام یک از آنها پایه و اساس قدرت را در شما ایجاد می کند؟

3- اگر به روابط خود در زندگی فکر می کنید

ده ها نفر وجود دارند که به نوعی با آنها در ارتباط هستید. اما چه افرادی انرژی را وارد زندگی شما می کنند و کدام یک از آنها از انرژی و شور زندگی شما کم می کنند؟

اکثر جوانه های گل رز می توانند رشد کنند اگر به آنها فرصت داده شود. به عبارت دیگر، بیشتر جوانه ها مانند یک ایده خوب هستند: دارای پتانسیل هستند. اما برای اینکه کل بوته شکوفا شود و زندگی سالمی داشته باشد، باید آنهایی را که بیشترین پتانسیل را دارند انتخاب کنید و بقیه را قطع کنید.


نتیجه گیری

ما می توانیم همین را در مورد زندگی خود بگوییم. یک زندگی که هرس نشود می تواند به گره پیچ خورده ای از ایده ها، وظایف و پروژه هایی تبدیل شود که برای به دست آوردن زمان و منابع محدود شما رقابت می کنند. اگر برخی از شاخه های زندگی خود را هرس نکنید، شاخه های مهم هرگز شکوفا نمی شوند.

در مجله اینترنتی ایدیاتو، وجه اشتراک تمامی رویدادهای فناورانه، تحقیقات علمی ،آثار هنری و مقالات همگی یک چیز است : “خلاقیت و نوآوری” . و ما تمامی تلاشمان بر این است تا با گردآوری و به اشتراک گذاشتن جدیدترین رویدادهای این حوزه، پنجره ای رو به “دگرگونی” و “تحول مثبت” پیش روی مخاطبان باز کنیم. شاید ایده ای کوچک سبب تغییراتی بزرگ در زندگی شما نیز بشود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

جمع امتیازها 0 / 5. تعداد کاربرانی که امتیاز دادند: 0

منبع
jamesclear.com

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. نگاهی متفاوت به مقوله کپی کاری بود. تو ایران که کپی کاری عادیه و کسی به خاطر کپی یه محصول نگرانی به دلش راه نمیده. فقط مشکل اینجاست که کپی ها از نظر کیفیت زمین تا آسمون با نسخه اصلی فرق دارند. کاش اگه یه چیز رو کپی می کنیم وجدانمون رو زیر پا نزاریم و تو این شرایط اقتصادی کمی دلمون به حال خلق خدا بسوزه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا