آرشیووبلاگ

واژه نامه سایت

0
(0)

واژه های مهم و کاربردی که در مقالات وبسایت ایدیاتو آمده است و ممکن است تعاریف مختلفی برای آن وجود داشته باشد و یا تعریف شفافی برای آن موجود نباشد، در واژه نامه سایت آورده خواهد شد.

خلاقیت (Creativity)

خلاقیت عمل تبدیل ایده های جدید و تخیلی به واقعیت است. خلاقیت با توانایی درک جهان به روش های جدید، یافتن الگوهای پنهان، ایجاد ارتباط بین پدیده های به ظاهر نامرتبط و ایجاد راه حل مشخص می شود.نوآوری (Innovation)

نوآوری عبارت است از اجرای یک محصول، خدمات یا فرآیند جدید یا بهبود قابل توجهی که برای کسب و کار، دولت یا جامعه ارزش ایجاد می کند.جهنم کالا (Commodity Hell)

اکثر شرکت‌ها محصولات اولیه یکسانی را با قیمت‌های تقریباً یکسان به گروه‌های مشتریان یکسانی ارائه می‌کنند. این وضعیت به عنوان “جهنم کالا” نامیده می شود و برای اکثر شرکت ها وضعیت سختی است. همچنین برای جذب مشتریان جدید باید مبلغ زیادی را صرف تبلیغات کنند.

این عبارت اولین بار توسط سام پالمیزانو زمانی که مدیرعامل آی‌بی‌ام (2004) بود، به کاربرده شد. او گفت:

یا نوآوری می‌کنی یا در جهنم کالایی هستی. اگر کاری را انجام دهید که دیگران انجام می دهند، کسب و کار کم حاشیه ای دارید. اینجا جایی نیست که ما می خواهیم باشیم.


تفکر خارج از چارچوب (Think outside the box)

فکر کردن خارج از جعبه (یا همان تفکر خارج از چارچوب) استعاره‌ای است به معنی فکر کردن به روشی متفاوت، غیرمعمولی، مبتکرانه یا از جنبه‌ای متفاوت. این اصطلاح در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ از حوزه مشاوره مدیریتی سرچشمه گرفت که مشاوران از مراجعان می‌خواستند پازل ۹ نقطه‌ای را که نیاز به تفکر جانبی داشت حل کنند. (ویکی پدیا)

پازل 9 قطعه ای

چیدمان (Installation)

چیدمان هنر خلق آثار سه بعدی متفاوت، در دنیای واقعی است. برای چیدمان؛ از عناصر و مواد مختلف در فضایی مشخص و محدود استفاده می‌شود. اثر خلق شده می‌تواند به صورت موقت یا دائمی باشد و آن را در اماکن عمومی و یا نمایشگاه ها و موزه‌ها به نمایش می گذارند.


طراحی (Design)

طراحی به دانش ایجاد یک طرح از تصویری ذهنی، خیالی یا واقع گرايانه گفته می‌شود و به معنای تخصصی، مفاهیم و کاربردهای متنوعی را دربر می‌گیرد.(ویکی پدیا)


فناوری پوشیدنی (Wearable Technology)

فناوری پوشیدنی یا تکنولوژی پوشیدنی (وسیله‌ای الکترونیکی مجهز به میکرو کنترولر) است که نزدیک یا روی سطح پوست قرار می‌گیرد. این دستگاه توانایی شناسایی و جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و انتقال اطلاعات را دارد. به‌طور مثال اطلاعاتی در مورد علائم حیاتی بدن موجود زنده یا هر نوع اطلاعات محیطی دیگر که می‌توانند بلافاصله در اختیار کاربر قرار گیرند.
فناوری پوشیدنی دارای انواع و گونه‌های مختلفی است که با پیشرفت هر روزه فناوری گسترش پیدا می‌کنند و در حوزه عمومی، ساعت‌های هوشمند و گجت‌های سلامت و ورزشی طرفداران زیادی دارند. جدا از کاربردهای تجاری، فناوری پوشیدنی در سیستم‌های ناوبری، منسوجات پیشرفته و خدمات و مراقبت‌های بهداشتی نیز حضور دارد و روز به روز فراگیرتر می‌شود.(ویکی پدیا)


محصولات پایدار (Sustainable products)

منظور از محصولات پایدار همان محصولات پایدار زیست محیطی است . این محصولات در تمام مراحل تولید، توزیع و حتی بسته‌بندی با احترام به محیط زیست و بدون آسیب رساندن به آن، تولید می‌شوند. استفاده از این محصولات، نقش موثری در حفظ منابع طبیعی دارد.


ساحل روبی (Beachcombing)

ساحِل روبی به عمل جستجو در سواحل دریا و اقیانوس ها برای یافتن اشیای سودمند و یا قیمتی گفته می شود. این کار در برخی کشورها هنوز رایج است. ساحل روبی بیشتر در نقاط بین جزر و مد سواحل انجام می شود. اکنون ساحل روبان برای یافتن فزات باارزش تر از دستگاه فلزیاب استفاده می کنند.

شاید در نظر اول، ساحل روبی جنبه ی سرگرمی داشته باشد که برای عده ی زیادی نیز همینطور است. اما این عمل در آغاز به خاطر تنگدستی افراد پدید آمد و فقیران با یافتن تکه های چوب در کنار دریا از آن به عنوان هیزم استفاده می کردند و اشیای با ارزش تر را می فروختند و یا در زندگی روزمره از آنها استفاده می نمودند. (دیکشنری آبادیس)

در مجله اینترنتی ایدیاتو، وجه اشتراک تمامی رویدادهای فناورانه، تحقیقات علمی ،آثار هنری و مقالات همگی یک چیز است : “خلاقیت و نوآوری” . و ما تمامی تلاشمان بر این است تا با گردآوری و به اشتراک گذاشتن جدیدترین رویدادهای حوزه خلاقیت و نوآوری، پنجره ای رو به “دگرگونی” و “تحول مثبت” پیش روی مخاطبان باز کنیم. شاید ایده ای کوچک سبب تغییراتی بزرگ در زندگی شما نیز بشود.

لینک کوتاه: idiato.net/gls

Tinyurl | Cuttly

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

جمع امتیازها 0 / 5. تعداد کاربرانی که امتیاز دادند: 0

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا