مقالاتوبلاگ

خلاقیت چیست؟

0
(0)

تعریف خلاقیت ممکن است کمی سخت باشد. در طول تاریخ ؛ برای انسان ها قابل درک نبوده که ایده‌هایشان از کجا سرچشمه می‌گیرد. وقتی خلاقیت محدود به طیف خاصی از جامعه مثلاً هنرمندان، دانشمندان، نظامیان، تجار و غیره نمی شود، ارائه تعریفی جامع؛ پیچیده تر هم می شود.

2 ویژگی اصلی خلاقیت

در چند دهه گذشته، محققان مطالعات علمی فراوانی در مورد مفهوم واقعی خلاق بودن انجام داده‌اند. با این حال، تا چند سال اخیر، هریک از این محققان تعریف متفاوتی برای واژه خلاقیت داشتند.

تا اینکه در سال 2012، یک مجله تحقیقاتی به رهبری دکتر مارک رانکو ، پارامترهایی را برای تعریف استاندارد خلاقیت ارائه کرد. آنها تعیین کردند که عمل خلاقانه در هر زمینه ای؛ باید این دو ویژگی را داشته باشد: اصالت و خلق ارزش.

ممکن است محققان از عبارت های مترادف های دیگری هم برای این دو عامل استفاده کنند. مثلاً: جدید و مفید / متفاوت و ارزشمند / شگفت انگیز و مناسب.

اما برای اینکه هر ایده خلاقانه تلقی شود، باید هر دو ویژگی را داشته باشد:

  • اصالت (باید با آنچه قبلاً بوده متفاوت باشد – یا برای اولین بار ارائه شده باشد)
  • خلق ارزش(مفید باشد)

ایده ای که با آن ارزشی خلق نشود؛ خلاقانه نیست!

اصالت بدون ارزش را خلاقیت نمی نامند. می شود با یک برنامه کامپیوتری که شامل چند خط کُد است، میلیاردها رشته تصادفی و منحصربه‌فرد از کلمات یا شکل ها را تولید کرد، اما این کدها فقط به دلیل متفاوت بودن، ارزشمند نخواهند بود.

خلق یک ارزش بدون اصالت(برای چندمین بار) چطور؟

ارزش بدون اصالت نیز خلاقانه نیست. افراد در بسیاری از کسب‌وکارها، کاری را که قبلاً انجام داده‌اند دوباره تکرار می کنند، محصولی را مجدداً تولید می کنند و برای آن پول دریافت کنند. این کار برای مشتریان زیادی خلق ارزش کرده، اما این ارزش منحصر به فرد نبوده و صرفاً یک تکرار بوده. بنابراین خلاقیت به هر دو نیاز دارد.

عامل سومی که نباید از قلم بیافتد!

علاوه بر اینها یک عامل پنهان سوم نیز وجود دارد. هر ایده ای، برای اینکه اصالت خود را نشان دهد و ارزشی خلق کند، در آغاز می بایستی اجرا شود. ایده ای که فقط در ذهن شماست هیچ ارزشی خلق نمی کند.

بنابراین، تعریف نهایی خلاقیت این است:
خلاقیت اجرای ایده ای است که هم اصالت و هم ارزش دارد.


آنچه که درک آن بسیار مهم است این است که خلاقیت چیزی است که همه انسان ها با آن متولد می شوند و این مهارتی است که می توان آن را بهبود بخشید.

در واقع، نظرسنجی های اخیر توسط شرکت IBM و مجمع جهانی اقتصاد به صراحت بیان کرده اند که خلاقیت مهمترین مهارت برای شرکت ها و کارمندان آنها در سال های آینده خواهد بود.


تاریخچه

شواهد باستان‌شناسی و بیولوژیکی نشان می دهد: اجداد انسان های امروزی در آفریقا، حدود دویست هزار سال پیش؛ از خود رفتارهای خلاقانه نشان داده‌اند.
جالب توجه است، در حالی که ما افراد بسیار خلاقی را در طول تاریخ بشر می شناسیم، مفهوم ” خلاقیت فردی “ به طرز شگفت آوری جدید است.

در گذشته های دور، باور بر این بوده که: ارواح ایده‌ها را به افراد خلاق القاء می کنند و کسی حق نداشته مدعی شود که خلاقیت از ذهن خود او تراوش کرده.

در واقع، بسیاری از فرهنگ‌های باستانی، به ویژه رومی‌ها و یونانیان، معتقد بودند که ارواح بیرونی به صنعتگران و هنرمندان، در تولید آثارشان کمک می‌کنند.

خلاقیت در فرهنگ های مختلف
خلاقیت و رابطه آن با اجنه در فرهنگ های مختلف

در روم باستان، هر شخص، مکان یا شیئی دارای یک “روح نابغه” یا “جونو” بود که به عنوان یک روح محافظ عمل می کرد. این همان واژه “جن” یا اجنه است که در فرهنگ های مختلف ازجمله فرهنگ اسلامی مردم به آن اعتقاد دارند.


مستندات علمی

به لطف تحقیقات زیادی که از دهه 1950تاکنون در زمینه خلاقیت انجام شده، اکنون ما درک بهتری از آنچه در ذهنمان در زمان بروز خلاقیت می گذرد داریم.
به عنوان مثال، ما می دانیم که خلاقیت کودکان همزمان با بزرگ شدن آنها کاهش می یابد، و به نظر می رسد که این نه تنها به سیستم مدارس فرزندانمان مربوط می شود ، بلکه به تغییراتی در مغز آنها نیز مربوط می شود که در دوران نوجوانی اتفاق می افتد.


تحقیقات همچنین به ما نشان می‌دهند که چگونه مغز ما برای حفظ انرژی اش تا حد ممکن تنبلی می کند و این می‌تواند منجر به این شود که من و شما مستعد الگوهای فکری و سوگیری باشیم .


این تحقیقات یکی از مهم‌ترین بینش‌ ها را به ما داده است: خلاقیت بواسطه نوع تربیت، شرایط محیطی و طرز فکر شما تعیین می‌شود تا اینکه ژنتیکی باشد و با آن متولد شوید.

این بدان معناست که مهم نیست در حال حاضر نمره خلاقیت شما چند است؛ اگر بتوانید روی ذهنیت خود کار کنید، می توانید خلاقیت تان را بهبود بخشید.

در مجله اینترنتی ایدیاتو، وجه اشتراک تمامی رویدادهای فناورانه، تحقیقات علمی ،آثار هنری و مقالات همگی یک چیز است : “خلاقیت و نوآوری” . و ما تمامی تلاشمان بر این است تا با گردآوری و به اشتراک گذاشتن جدیدترین رویدادهای حوزه خلاقیت و نوآوری، پنجره ای رو به “دگرگونی” و “تحول مثبت” پیش روی مخاطبان باز کنیم. شاید ایده ای کوچک سبب تغییراتی بزرگ در زندگی شما نیز بشود.

لینک کوتاه مطلب : idiato.net/c1

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

جمع امتیازها 0 / 5. تعداد کاربرانی که امتیاز دادند: 0

منبع
ideatovalue

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. جالب بود. در روم باستان به افراد خلاق میگفتند جنیوس به معنای جن زده. حتما اسم برند جنیوس که یه برند مطرح در زمینه سخت افزار کامپیوتر هست رو شنیدید. امروزه این واژه جنیوس به معادل واژه خلاق هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا