مقالاتوبلاگ

6 مهارت خلاقانه مفید برای یادگیری در سال 2022

یادگیری یک مهارت‌ خلاقانه، نگاه شما به زندگی را تغییر خواهد داد

3.7
(7)

من می خواهم آنچه را که احساس می کنم نقاشی کنم و آنچه را که نقاشی می کنم احساس کنم. ونسان ون گوگ

انرژی که ” ونسان ون گوگ ” را برای خلق آثار جاویدانش یاری می کرد، می تواند در درون شما هم وجود داشته باشد. در هر حرفه ای که هستید، مدیر، پیشخدمت، حسابدار، و یا یک زن خانه دار به سادگی؛ هر کسی می تواند مهارت خلاقانه ای کسب کند. فهرست مشاغلی که می شود در اینجا آورد مانند قدرت تفکر خلاق بی پایان است.


سئوال اینجاست که چطور می توانیم علایق خلاقانه خود را دنبال کنیم و بهترین مهارت های خلاقانه برای یادگیری کدامند؟ اگر می خواهید جواب این سئوال ها را بدانید لطفا در ادامه با من همراه باشید.

با مهارت‌های خلاقانه، چشم‌اندازی تازه تر و رنگارنگ‌تر نسبت به هر مشکل و یا سناریویی خواهید داشت. در زیر لیستی از مهارت ها را خواهیم آورد که اگر آنها را با نیروی خلاقیت خود ترکیب کنید، نتایج فوق العاده ای به دست خواهید آورد.

این 6 مهارت خلاقانه عبارت اند از:

 1. نویسندگی
 2. عکاسی
 3. رنگ آمیزی
 4. آشپزی
 5. تزیین کیک
 6. آهنگسازی

قبل از اینکه به سراغ لیست مهارت های فوق برویم، بهتر است ببینیم مفهوم تفکر خلاق چیست و حاصل این نوع تفکر در زندگی ما انسانها چیست.

خلاقیت یا تفکر خلاق چیست؟

وقتی می شنوید که می گویند “خارج از چهارچوب فکر کن” ممکن است کمی گیج شوید. اگر از آن دست آدم هایی هستید که از منطق و استدلال برای نتیجه گیری در همه ی امور استفاده می کنند، ممکن است درک فرآیند تفکر خلاقانه برایتان کمی دشوار باشد.
پس بهتر است برای شفاف سازی مفهوم تفکر خلاق ابتدا تعریفی مناسب برای آن ارائه کنیم.


تعریف تفکر خلاق

استفاده از تخیل برای تولد یک ایده، راه حل یا مفهوم جدید را تفکر خلاق می گویند. یعنی همان چیزی که شما را وادار می کند تا از توانایی های ذهنی، مشاهدات، منطق و بینش خود برای ایجاد راه های جدید، و یا رویارویی با چالش ها استفاده کنید.
بعضی ها تصور می کنند که خلاق بودن بیشتر برای طیف خاصی از افراد جامعه، مثلاً هنرمندان ممکن است مفید باشد، اما واقعیت چیز دیگری است. در عصر کنونی، تفکر نوآورانه ستون فقرات تولد یک محصول جدید است.
مسیر تبدیل شدن به یک فرد خلاق، مسیر همواری نیست. با این حال، بیایید راهی برای رسیدن به آن پیدا کنیم.


چگونه به یک فرد خلاق تبدیل شویم؟

از آنجایی که خلاقیت نوعی بینش و طرز فکر است، کوتاه ترین راه برای تبدیل شدن به یک فرد خلاق نیز از طریق تکنیک های ذهنی است. این تکنیک‌ها استراتژی‌هایی برای رام کردن و آماده‌سازی مغز شما هستند تا به گونه‌ای عمل کند که از توانایی‌های نوآورانه‌اش حداکثر استفاده را بکند. روش‌های زیر اثبات شده‌ هستند و با آنها می توانید ایده‌های جدید ایجاد کنید.
کاربردی ترین راه ها برای توسعه تفکر خلاق عبارتند از:


طوفان فکری

اگر به دنبال راهی برای حل یک مشکل هستید و یا می خواهید کاری را از پایه شروع کنید، طوفان فکری روش خوبی است تا به گزینه های خوبی برسید. پس با دوستان و یا همکاران خود یک جلسه طوفان فکری ترتیب بدهید. یادتان باشد که هیچ ایده ای، ایده بدی نیست.


کمی سنت شکنی، برای ذهنتان بد نیست

ذهن ما با تجزیه و تحلیل ورودی هایی که ما در اختیار آن قرار می دهیم، افکار و دیدگاه هایمان را شکل خواهد داد. با محدود کردن ذهن و دادن خوراک یکنواخت و تکراری به آن، مانع ایده پردازی اش خواهید شد. پس حصارهای ذهن را بشکنید و سعی کنید چیزهای جدیدی را امتحان کنید. مثلاً تماشای فیلم، خواندن رمان، وبلاگ و مجلاتی که مستقیماً با کار شما مرتبط نیستند.


ایده های خود را بنویسید

این یک تمرین بسیار رایج در میان افراد خلاق است که هر ایده ای که به ذهنشان می‌رسد، یادداشت کنند. یک دفترچه یادداشت همیشه همراه خود داشته باشید و هر ایده ای که به ذهنتان می رسد، یادداشت کنید.


سوالات خود را بپرسید

یکی از ساده ترین راه ها برای تقویت خلاقیت این است که هر روز سعی کنید کمی کنجکاو باشید. حواستان به اتفاقات اطرافتان باشد، سؤال بپرسید، تحقیق کنید، و هرگز بدون پاسخ قانع کننده تصمیمی نگیرید.
بچه‌ها ذاتاً کنجکاو هستند و برای همین، از بزرگسالان خلاق‌تر هستند.

فواید تفکر خلاق

افرادی که دارای موهبت تفکر خلاق هستند، توانایی خاصی در جستجو و کشف ایده های عالی دارند. کلید موفقیت خیلی از افراد حرفه ای اطرافمان همین است.
در دنیای کسب و کار، حل خلاقانه مسائل و مشکلات، یکی از مهارت هایی است که کارفرمایان به دنبال آن هستند. درج مهارت‌ خلاقانه در رزومه، شانس استخدام شما را افزایش خواهد.

تصور خلاقانه بیش از هر چیز دیگری به انسان این احساس را می دهد که: زندگی ارزش زیستن دارد.

دونالد دبلیو وینیکات


پس در یک جمع بندی کوتاه باید بگوییم داشتن یک مهارت خلاقانه به دلایل زیر برای شما مفید خواهد بود:

 • تفکر مستقل: خلاقیت به شما کمک می کند تا مستقل فکر کنید.
 • نوآوری: یک ذهن خلاق می تواند راه را برای تغییر و نوآوری هموار کند.
 • آزادی افکار: افکار را در یک چارچوب مشخص مهار نمی کنید.
 • رضایتمندی: داشتن خلاقیت سبب احساس شادی و رضایت درونی می شود.
 • حل مسئله : توانایی حل مسئله را در شما افزایش می دهد.


شاید مزایای گفته شده، شما را متقاعد می کند تا یکی از این روش های پرورش خلاقیت را انتخاب کنید.

مهارت های خلاقانه مفید برای یادگیری


1 – نوشتن

نوشتن مستمر

ممکن است نوشتن، به دلیل ذهنیت بدی که خیلی از افراد نسبت به مدرسه و سیستم آموزشی دارند، گزینه خوبی به نظر نرسد. اما باید بدانید که وقتی افکار و احساسات خود را روی کاغذ می نویسید، احساس آرامش عجیبی به شما دست خواهد داد.

علاوه بر این با نوشتن مستمر، خلاقیت خود را پرورش خواهید داد و یاد خواهید گرفت که افکار خود را به طور جامع و منسجمی بیان کنید.

یک قدم کوچک: موضوعی را انتخاب کنید. در ابتدا با نوشتن چند جمله یا یک پاراگراف شروع کنید.

2 – عکاسی

عکاسی با موبایل

برای عکاسی در ابتدا، مهم ترین چیزی که نیاز خواهی داشت؛ چشم انداز و بینشی منحصر به فرد است. اینکه به همه چیز به گونه ای متفاوت نگاه کنید.

همچنین نیاز به دوربین حرفه ای برای شروع نخواهید داشت. چون بیشتر گوشی های همراه، امروزه قابلیت های زیادی برای تصویر برداری حتی در سطح حرفه ای در اختیار شما قرار خواهند داد.

یک قدم کوچک: کمی در مورد زاویه نور و نحوه تنظیم دوربین با آن تحقیق کنید. دوربین را بردارید و سعی کنید از یک سوژه ، در جهات مختلف تابش نور عکس بگیرید.


3 – رنگ آمیزی

رنگ آمیزی

رنگ آمیزی تنها مختص کودکان و یا هنرمندان نیست. تحقیقات علمی اثبات شده ای موجود است که می گویند: رنگ آمیزی یک الگو، سبب کاهش استرس، افزایش تمرکز و بهبود مهارت های حرکتی می شود. به همه ی این مزیت ها، پرورش قدرت خلاقیت را نیز اضافه کنید.

یک قدم کوچک: یک کتاب رنگ آمیزی بخرید یا یک الگوی دلخواه را از اینترنت دانلود کرده و چاپ کنید. شروع به رنگ آمیزی آن کنید.


4 – آشپزی

آشپزی

آشپزی یکی از بهترین راه ها است تا خلاقیت خود را محک بزنید. مواد اولیه را به شکل های مختلف با هم ترکیب کنید و از تغییری که در مزه غذا به وجود می آورید هیجان زده شوید.

اگر هم استرس زیادی را اخیراً تجربه کرده اید، پخت و پز راهی عالی برایتان خواهد بود تا لحظاتی بدون استرس را تجربه کنید و ببینید در غیاب افکار آزاردهنده، قدرت خلاقیتتان چقدر خوب، جوانه خواهد زد.

یک قدم کوچک : با مشاهده آشپزی دیگران شروع کنید. لیستی از غذاهای مورد علاقه تان تهیه کنید. دستور پخت آنها را به هر طریقی که برایتان ممکن است ، با پرسیدن از اطرافیان و یا جستجو در اینترنت، تهیه کنید.

بهتر است پرس و جو را از نزدیکان خود که زائقه اش به شما نزدیکتر است شروع کنید. سعی کنید راحت ترین غذایی که در لیست دارید را بپزید.


5 – تزیین کیک

تزیین کیک

ویدیوهای تزیین کیک از پرطرفدارترین ویدیوهای شبکه های اجتماعی هستند. مثلاً این ویدیو که سال 2104 در یوتیوب قرار گرفته، تا امروز بیش از 224 میلیون بازدید! داشته است.

تزیین کیک
ویدیوی تزیین کیکی که تاکنون بیش از 224 میلیون بازدید را تجربه کرده است.

تزیین کیک می توانید یکی از بهترین گزینه ها برای پرورش قدرت خلاقیت شما باشد. هنگام انجام این کار، کیک تبدیل به بوم نقاشی سه بعدی می شود که می توانید رنگ آمیزی را از هر زاویه ای که دوست دارید شروع کنید.

یک قدم کوچک: در اینستاگرام،آپارت یا یوتیوب، هرکدام که برایتان راحت تر و در دسترس است، عبارت “تزیین کیک” را جستجو کنید. چند مورد از نتایج جستجو را ببینید. برای اینکه قدمی جدی تر بردارید، در کلاس های تزیین کیک حضوری ثبت نام و شرکت کنید تا از راهنمایی و تجربه عملی یک فرد حرفه ای استفاده کنید.


6 – آهنگسازی

آهنگسازی

اگر به موسیقی یا آهنگسازی علاقه دارید، این مهارت خلاقانه می تواند گزینه خوبی برایتان باشد. آهنگسازی تاثیر مثبت قابل توجهی بر مهارت های تفکر انتقادی و خلاق دارد. توانایی های تصمیم گیری شما را افزایش می دهد، تمرکز را افزایش می دهد و به طور قابل توجهی پیری مغز را کاهش می دهد.

یک قدم کوچک: کمی در اینترنت به جستجو بپردازید و بهترین نرم افزارهای آهنگسازی را بشناسید. یکی را دانلود کنید و شروع به کار کردن با آن کنید. اگر محیط نرم افزار کمی برایتان پیچیده بود نترسید. مطمئن باشید با یک جستجوی ساده در یوتیوب، به آموزش های فوق العاده ای به صورت رایگان دسترسی خواهید داشت.

در صورت تمایل می توانید به عنوان گزینه ای جدی برای کسب درآمد روی این حرفه حساب کنید که طرفداران زیادی هم در سراسر دنیا دارد.

Cubase یکی از پر سرو صدا ترین و بهترین نرم افزارهای میکس و آهنگ سازی در این صنعت است. برای افرادی که تا بحال تجربه کار در محیط کیوبیس را نداشته اند میتوان گفت که نرم افزار کیوبیس یک محیط کاملا ایده آل برای ضبط، ویرایش، میکس، افکت گذاری، ترکیب ترک های MIDI جهت ساخت موسیقی و تنظیم آن است. با وجود تکنولوژی های بسیار پیشرفته بکار رفته در این نرم افزار، محیطی بسیار ساده و کاربرپسند دارد و برای آهنگ سازان مبتدی تا حرفه ای مناسب است.این نرم افزار را از اینجا می توانید دانلود کنید.

6 گزینه ای که با هم مرور کردیم، جزء بهترین مهارت های خلاقانه هستند. علاوه بر این به سهولت برای همه در دسترس قرار دارند و برای انجام آنها نیاز به ابزار و تجهیزات گرانقیمت و یا پیشرفته نخواهید داشت.

اما نکته ای که در پایان باید به آن اشاره کنم این است که ایجاد تفکر خلاق نیاز به زمان و تلاش مداوم دارد. اما وقتی قدرت خلاقیت در شما شکوفا شد، بازتاب آن در تمامی جوانب زندگی تان نمود پیدا خواهد کرد.

در مجله اینترنتی ایدیاتو، وجه اشتراک تمامی رویدادهای فناورانه، تحقیقات علمی ،آثار هنری و مقالات همگی یک چیز است : “خلاقیت و نوآوری” . و ما تمامی تلاشمان بر این است تا با گردآوری و به اشتراک گذاشتن جدیدترین رویدادهای حوزه خلاقیت و نوآوری، پنجره ای رو به “دگرگونی” و “تحول مثبت” پیش روی مخاطبان باز کنیم. شاید ایده ای کوچک سبب تغییراتی بزرگ در زندگی شما نیز بشود.

لینک کوتاه مطلب: idiato.net/6skill

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

جمع امتیازها 3.7 / 5. تعداد کاربرانی که امتیاز دادند: 7

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا