مقالاتوبلاگ

8 کلید پرورش خلاقیت؛ که زندگی شما را متحول خواهد کرد

0
(0)

روانشناسی به ما می گوید که احساسات مثبت کمک بیشتری به خلاقیت می کنند و احساسات منفی مضر هستند. با این حال یکی از کلیدهای پرورش خلاقیت این است که بدانید چگونه احساسات منفی خود را در جهت بهبود شرایط کنونی به کار بگیرید.

عصر ما پُر است از حوادث و اخبار شوکه کننده ای که قطاروار، یکی پس از دیگری درحال رخ دادن است و این زمان ایده آلی است تا از احساسات خود به عنوان یک کاتالیزور درمانی برای ابراز خلاقیت خود استفاده کنید. هدایت احساس غم، ترس یا خشم خود به سوی طراحی، نقاشی، موسیقی، شعر یا نوشتن به شما کمک می کند تا درد را به چیز خوبی تبدیل کنید.


جوزف فورگاس، روانشناس اجتماعی که به مطالعه عواطف و احساسات و تاثیر آن بر خلق و خو می پردازد، می گوید: “در حالی که خلق و خوی مثبت خلاقیت، انعطاف پذیری، همکاری و رضایت از زندگی را ارتقا می دهد؛ غم و اندوه توجه ما را متمرکز کرده و ما را کوشاتر می کند”. تحقیقات او نشان می دهد که گاهی اوقات اندوه می تواند عملکرد خلاقانه ما را بهبود بخشد.


این شدت احساس شادی، خشم، غم و غیره است که انگیزه خلاقیت را فراهم می کند. بنابر تجربه شخصی ام، زمانی که با مشکلی مواجه می شوم؛ اگر برایم اهمیت چندانی نداشته باشد، حل آن به روشی خلاقانه برایم دشوار بوده اما اگر آن مشکل اهمیت بالایی داشته برای پیگیری و حل آن انگیزه بالایی داشته ام و چالش خلاقانه ای را تجربه می کنم، حتی زمانی که دشواری های زیادی به همراه داشته باشد.

ادی هارمون جونز روانشناس می گوید: “حالت های کم انگیزه؛ جستجو برای اهداف جدید را تسهیل می کند، در حالی که حالت های انگیزشی بالا ما را روی تکمیل یک هدف خاص متمرکز می کند.”

کلیدهای پرورش خلاقیت


روانشناس و نویسنده Mihalyi Csikszentmihalyi می گوید: دو انگیزه محوری در زندگی انسانها وجود دارد که جنبه های دیگر زندگی شان بر مبنای این دو انگیزه شکل خواهد گرفت:

یکی توانایی لذت بردن از خلاقیت است که منجر به اکتشافات و اختراعات می شود و همین عامل است که در طول نسل ها، توانایی جامعه بشری را برای بقا در جهانی غیرقابل پیش بینی افزایش داده است.
مورد دیگر این است که گاهی از هیاهوی جهان اطراف فارغ شویم و از سکوت و آرامش لحظه حال لذت ببریم. این کار به ما امکان می دهد انرژی خود را برای حفظ سلامت بازیابی کنیم. تعادل بین این دو انگیزه می تواند منجر به افزایش خلاقیت شود.

این روانشناس مجارستانی پیشنهادهایی برای پرورش خلاقیت دارد:

  1. از غافلگیری های روزانه بواسطه رویدادهای کوچک و بزرگ لذت ببرید.
  2. وقتی جرقه ی علاقه ای نسبت به چیزی در ذهن خود احساس کردید، آن را دنبال کنید.
  3. بدانید که اگر کاری را به خوبی انجام دهید لذت بخش می شود.
  4. برای لذت بردن از چیزی، پیچیدگی آن را افزایش دهید.
  5. زمانی را برای تأمل و آرامش اختصاص دهید.
  6. تا جایی که ممکن است به مشکلات از جنبه های مختلفی نگاه کنید.
  7. تا حد امکان ایده های بیشتری تولید کنید.
  8. سعی کنید ایده هایی بعید تولید کنید.


بر اساس مطالعه ای که در مجله روانشناسی مثبت منتشر شده است، تنها یک بار در روز درگیر شدن در یک فعالیت خلاقانه لذت بخش می تواند به وضعیت ذهنی مثبت تر و احساس سلامتی و خوشی منجر شود . اثرات این فعالیت در سایر جنبه های زندگی شما نمود پیدا خواهد کرد. نکته کلیدی این است که خلاق باشید و فعالیت را لذت بخش کنید.


شادی و خلاقیت دست به دست هم می دهند


ما در زمانه ای آشفته و سردرگم کننده زندگی می کنیم، اما درون هرج و مرج بذر خلاقیت نهفته است. از این فرصت برای پرورش خلاقیت استفاده کنید. به احساسات خود توجه کنید و آنها را به تعادل برسانید.

در مجله اینترنتی ایدیاتو، وجه اشتراک تمامی رویدادهای فناورانه، تحقیقات علمی ،آثار هنری و مقالات همگی یک چیز است : “خلاقیت و نوآوری” . و ما تمامی تلاشمان بر این است تا با گردآوری و به اشتراک گذاشتن جدیدترین رویدادهای حوزه خلاقیت و نوآوری، پنجره ای رو به “دگرگونی” و “تحول مثبت” پیش روی مخاطبان باز کنیم. شاید ایده ای کوچک سبب تغییراتی بزرگ در زندگی شما نیز بشود.

لینک کوتاه مطلب : idiato.net/8k

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

جمع امتیازها 0 / 5. تعداد کاربرانی که امتیاز دادند: 0

منبع
hbr.org

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. پس ما که تو ایران شب و روز توسط مسئولین در حال غافلگیر شدن هستیم باید خلاقیتمون خیلی پرورش یافته باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا