طراحی

برنده جایزه بزرگ طراحی لکسوس 2022 اعلام شد

0
(0)

جایزه بزرگ طراحی لکسوس 2022 ، به اتفاق آراء هیئت داوران؛ از میان 6 شرکت کننده نهایی به خانم “پو یون رو” از سنگاپور تعلق یافت. طرح او “Rewind” نام دارد و می تواند به بهبود زندگی افراد مبتلا به آلزایمر کمک نماید.

پیشتر درباره جایزه طراحی لکسوس که به صورت سالانه برگزار می شود، نوشته بودیم. اکنون برنده جایزه بزرگ این مسابقه ی سالانه اعلام گردید.

آماری کوتاه از دهمین دوره جایزه بزرگ طراحی لکسوس

دهمین دوره جایزه بزرگ لکسوس در سال 2022 با 1726 شرکت کننده از 57 کشور؛ به کار خود پایان داد. شش فینالیست انتخاب شده در اوایل سال میلادی جاری، با نظارت و راهنمایی مربیان معرفی شده توسط شرکت لکسوس، سه ماه را صرف توسعه طرح خود نمودند تا نمونه اولیه ی مناسبی ارائه نمایند.

طراح اهل سنگاپور؛ برنده جایزه بزرگ 2022

پو یون رو - برنده جایزه بزرگ لکسوس 2022
پو یون رو – برنده جایزه بزرگ لکسوس 2022

خانم “پو یون رو” برنده جایزه بزرگ گفت: “خیلی خوشحالم که حالا Rewind یک قدم به بهبود زندگی افراد مبتلا به آلزایمر نزدیکتر شده است. این موفقیت بدون حمایت بی دریغ مربیان، تیم خوبم که از مهندسین، برنامه نویسان و کارشناسان مراقبت های بهداشتی متعهد تشکیل شده، ممکن نبود.

فرصتی که جایزه طراحی لکسوس در اختیار ما قرار داد تا یک پروژه تبدیل به محصولی در دنیای واقعی شود؛ چیزی کم از معجزه نداشت. من از فرصتی که به دست آمد تا با طراحان پرشور و با استعدادی از سراسر جهان ملاقات کنم و چیزهایی از آنها بیاموزم بسیار خوشحالم.”


مزیت دوره برگزار شده در سال 2022

امسال بخش جدیدی به دوره اضافه شد که آن را از دوره های قبلی متمایز می کند و آن دیدار فینالیست ها با هیئت داوران مسابقه بود.

داوران دهمین دوره جایزه بزرگ لکسوس 2022
داوران دهمین دوره جایزه بزرگ طراحی لکسوس 2022

داوران نخبه ای که در دنیای طراحی شناخته شده هستند و ملاقات همزمان با 4 تن از آنها می تواند تجربه بی نظیری باشد. پائولا آنتونلی، آنوپاما کوندو، بروس مائو و سایمون هامفریز، داوران مسابقه بودند که فینالیست ها پس از جلسه داوری با آنها دیدار کردند.

هرکدام از راه یافتگان به مرحله نهایی، علاوه برآنکه بازخورد مستقیمی در مورد کار خود دریافت کردند، توصیه‌های شغلی و نکاتی در راستای بهبود طرحشان نیز به آنها ارائه شد.
این بخش که به صورت آزمایشی در دهمین سال جایزه طراحی لکسوس برگزار گردید، تبدیل به تجربه ای فوق‌العاده و ارزشمند شد.

نظرات چهار داور، پس از پایان جلسه داوری

نظر پائولا آنتونلی (Paola Antonelli):

پائولا آنتونلی درباره اهمیت کلی طراحی در دنیای امروز گفت: “فینالیست های دوره ی امسال طیف گسترده ای از محصولات را در زمینه های مختلف طراحی ارائه می دهند که از انواع مختلف فناوری استفاده می کنند، اما همه آنها یک چیز مشترک دارند: مراقبت. مراقبت از محیط زیست، مراقبت از سالمندان، مراقبت از نیازهای خانواده و جامعه و موارد دیگر.
این طرح ها نشان می دهند: حتی در زمانه ای که جهان در وضعیت اضطراری و ویژه ای قرار گرفته، طراحی می تواند راه حل هایی شاعرانه و زیبا و همچنین امکان پذیر و قابل اجرا ارائه دهد.”

نظر بروس مائو (Bruce Mau) :

در مورد ویژگی مربیگری دوره اظهار داشت: “من به شخصه از ویژگی منحصر به فرد این دوره لذت بردم. اینکه در ابتدا طراحان با استعداد شناسایی می شوند، سپس از طریق مربیان اختصاصی راهنمایی می شوند تا مهارت هایشان را توسعه دهند.”

نظر آنوپاما کوندو (Anupama Kundoo):

آنوپاما کوندو گفت، همانطور که مائو اشاره کرد، “فرآیند جایزه طراحی لکسوس، که در آن فینالیست ها به مربیان طراحی وصل می شوند، عالی است. و تأثیر آن به وضوح در محصولات نهایی مشهود بود.”


نظر سایمون هامفریز (Simon Humphries):

سایمون هامفریز تمام فینالیست‌ها را به خاطر خلاقیت و تخیلشان در پرداختن به موضوعات تحسین کرد. او گفت:
“قدرت عجیب خلاقیت در راستای ارتقاء زندگی مردم، همیشه مایه ی تعجبم را فراهم کرده و آثار امسال این تعجب را دوچندان نمود. به همه را یافتگان به مرحله نهایی که چنین نشان دادند تبریک می‌گویم. بینش های تخیلی در مورد مشکلات چالش برانگیز که بسیاری آنها را بدیهی می دانند.”

شش پروژه راه یافته به مرحله نهایی جایزه طراحی لکسوس، در طول هفته طراحی میلان 2022، بزرگترین رویداد طراحی جهان، که در ماه ژوئن برگزار می شود، در نمایشگاه Lexus به نمایش در خواهند آمد.

راه یافتگان به مرحله نهایی جایزه طراحی لکسوس 2022

1- عنوان اثر: چیتوفارم (Chitofarm)

چیتوفارم -طراحان شارلوت بونینگ و مری لمپرس
چیتوفارم -طراحان شارلوت بونینگ و مری لمپرس

شرح: چیتوفارم یک روش تجزیه زیستی جدید و ابتکاری است که به کمک نوع خاصی از کرم ها (کرم آردآلو) ضایعاتی مانند فوم های یک بار مصرف را طی فرآیندی طبیعی تجزیه می کند. کرم آردآلو می تواند فوم را خورده و حضم نماید. در ادامه طراح چیتوفارم از پوسته ی بیرونی این نوع کرم برای ساخت نوع جدید از ظروف یک بار مصرف قابل بازیافت استفاده می کند!

طراحان : شارلوت بونینگ و مری لمپرس

شارلوت بونینگ و مری لمپرس طراحان چیتوفارم
شارلوت بونینگ و مری لمپرس طراحان چیتوفارم

کشور: مقیم ایالات متحده آمریکا

درباره طراحان: شارلوت بونینگ و مری لمپرس 2 همکلاسی هستند که در مقطع کارشناسی ارشد رشته طراحی صنعتی تحصیل می کنند. آنها در اقتصاد رفتاری، شیمی و هنرهای زیبا نیز دستی دارند. چیتوفارم پروژه مشترک این دو طراح خلاق؛ بر مبنای نوآوری در مواد به کار رفته بمنظور داشتن زمینی پاک است.

2- عنوان اثر: Hamock ، ادغام ویلچر و لیفتراک

هاموک - ویلچر لیفتراکی
هاموک – ویلچر لیفتراکی

شرح: با ترکیب ویژگی‌های ویلچر و لیفتراک ، کادر درمانی می‌توانند بیماران را بدون نیاز به بلند کردن با دست حرکت داده و انتقال دهند.

طراح: گروه Wondaleaf

گروه Wondaleaf - طراح ویلچر لیفتراکی هاموک
گروه Wondaleaf – طراح ویلچر لیفتراکی هاموک

کشور: مالزی

درباره طراحان: اعضای تیم Wondaleaf بخشی از یک شرکت نوآوری تجهیزات پزشکی هستند. هر یک از اعضا در جنبه های مختلف فرآیند طراحی و تولید تخصص دارند. بعد از اینکه برخی از اعضای تیم به دنبال راه اندازی یک خانه سالمندان؛ در مراقبت از بیماران با مشکل مواجه شدند، با همکاری یکدیگر دستگاهی را برای کمک به پرستاران و بیماران این مراکز طراحی کردند.

3- عنوان اثر : اینا ویب (Ina Vibe) مشعل خورشیدی

ایناویب - مشعل خورشیدی
ایناویب – مشعل خورشیدی

شرح: Ina Vibe یک مشعل برقی است که انرژی آن ازطریق باتری خورشیدی تامین می شود. باطری تعبیه شده در آن انرژی خورشیدی را ذخیره می کند و علاوه بر روشن نمودن شعله جهت پخت و پز، می تواند انرژی لازم برای روشن کردن چندین لامپ را نیز فراهم کند.


کشور: نیجریه

طراح: گروه دونامیس (Dunamis)

تیم دونامیس - طراح مشعل خورشیدی Ina Vibe
تیم دونامیس – طراح مشعل خورشیدی Ina Vibe

درباره طراحان: دونامیس(Dunamis) گروهی متشکل از پنج فارغ التحصیل مهندسی و مدیریت بازرگانی از دانشگاه لندمارک و دانشگاه ایالتی ریورز در نیجریه است. آن‌ها علاقه مند به یافتن راه‌حل‌هایی برای جایگزینی انرژی های پاک با سوخت های فسیلی فعلی هستند.

4- عنوان اثر: Rewind

Rewind - برنده جایزه بزرگ طراحی لکسوس 2022
Rewind – برنده جایزه بزرگ طراحی لکسوس 2022
طراح محصول در حال آموزش دادن استفاده از Rewind به فرد مبتلا به آلزایمر
طراح محصول در حال آموزش دادن استفاده از Rewind به فرد مبتلا به آلزایمر

شرح: Rewind که به منظور برانگیختن خاطرات طراحی شده؛ از یک ابزار ردیابی حرکت استفاده می کند تا سالمندان مبتلا به زوال عقل (آلزایمر) را در اجرای مجدد حرکاتی که برای آنها آشنا است راهنمایی نماید.

فرد مبتلا به آلزایمر با در دست داشتن ابزار ردیاب حرکت، کارهایی مانند ریختن چای را به صورت فرضی تمرین می کند و با حرکت دادن ابزار؛ عیناً ویدیو و یا صوتی از ریختن چای درون استکان از تجهیزاتی مانند تبلت و یا تلویزیون پخش خواهد شد. ردیاب حرکت مجهز به سنسورهایی است که هرگونه تکان و چرخش را به سیستم منتقل می نماید.

درصورتی که در هنگام تمرین ریختن چای، فرد مبتلا به آلزایمر کار را به درستی انجام ندهد و ابزار در دست او به صورت صحیح حرکت ننماید؛ عیناً رویدادی که در دنیای واقعی ممکن است اتفاق بیافتند (ریختن چای به بیرون از استکان) به صورت شبیه سازی شده از تلویزیون پخش خواهد شد.

طراح: پو یون رو (Poh Yun Ru)

"پو یون رو" طراح Rewind - برنده جایزه بزرگ طراحی لکسوس 2022
“پو یون رو” طراح Rewind – برنده جایزه بزرگ طراحی لکسوس 2022

کشور: سنگاپور

درباره طراح: “پو یون رو” طراح محصولی است که به دنبال ایجاد تأثیر مثبت بر جامعه از طریق بهبود زندگی افراد است. او که در جامعه‌ای از نظر فرهنگی غنی و متنوع زندگی می‌کند، طراحی را روش مناسبی برای تحقق آرمان های خویش می داند.

5- عنوان اثر Sound Eclipse

Sound Eclipse - طراحی شده توسط کریستینا و شامینا
Sound Eclipse – طراحی شده توسط کریستینا و شامینا

شرح: Sound Eclipse در جلوی پنجره‌های نیمه باز نصب می شود. میکروفونی در پشت دستگاه تعبیه شده که نویز را ضبط می‌کند. در ادامه بلندگوهای موجود بر روی دستگاه، امواج صوتی که دامنه‌ای یکسان با نویز دارند را با فاز معکوس منتشر می‌کنند. این امواج با هم ترکیب می شوند و یکدیگر را خنثی می کنند.

کشور: روسیه

طراحان: کریستینا و شامینا

کریستینا و شامینا طراحان روسی محصول Sound Eclipse
کریستینا و شامینا طراحان روسی محصول Sound Eclipse

درباره طراحان: “شامیل” یک طراح صنعتی است و علاوه بر این به عنوان یک هنرمند مفهومی کار کرده است و طرح های خود را در چندین عنوان بازی ویدیویی، از جمله بازی های VR، پیاده سازی کرده است.

کریستینا نیز به عنوان یک مدیر محصول، در تحقق بسیاری از ایده های خلاقانه به مشاغل زیادی کمک کرده است. حالا این دو با کمک هم در زمینه طراحی صنعتی با محوریت محصولات آینده نگرانه متمرکز شده اند.

6- عنوان اثر: تاکوموتیو (Tacomotive)

تاکوموتیو - زبان لمسی جدید بر اساس الگوها (پترن)
تاکوموتیو – زبان لمسی جدید بر اساس الگوها (پترن)

شرح: تاکوموتیو یک زبان لمسی جدید است. در این روش به جای استفاده از نقاط برجسته خط بریل ؛ از پترن های مختلفی استفاده شده است. پترن ها به شکل های مختلف برش خورده اند و هر برش و یا پترنی بیانگر مفهوم خاصی است. در آینده این زبان جدید می تواند ازطریق لمس کردن ارتباط را برای نابینایان آسان نماید.

کشور: ژاپن

طراح: نامیکو میکونی (NameKou Mikuni)

نامیکو میکونی طراح زبان لمسی Tacomotive
نامیکو میکونی طراح زبان لمسی Tacomotive

درباره طراح: نامیکو میکونی از دپارتمان علوم یکپارچه (علوم طبیعی) در دانشگاه توکیو فارغ التحصیل شد و در دانشکده مهندسی (مهندسی مکانیک) همان دانشگاه در رشته طراحی تحصیل کرد. با توجه به علاقه عمیق او به احساسات انسانی و طبیعت، او آرزو دارد طرح هایی را معرفی کند که روزی گوشه های مختلف جهان را روشن کند.

در مجله اینترنتی ایدیاتو، وجه اشتراک تمامی رویدادهای فناورانه، تحقیقات علمی ،آثار هنری و مقالات همگی یک چیز است : “خلاقیت و نوآوری” . و ما تمامی تلاشمان بر این است تا با گردآوری و به اشتراک گذاشتن جدیدترین رویدادهای این حوزه، پنجره ای رو به “دگرگونی” و “تحول مثبت” پیش روی مخاطبان باز کنیم. شاید ایده ای کوچک سبب تغییراتی بزرگ در زندگی شما نیز بشود.

لینک کوتاه مطلب: idiato.net/lxs2

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

جمع امتیازها 0 / 5. تعداد کاربرانی که امتیاز دادند: 0

منبع
global.toyota

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. خوب در نبود شرکت کننده های ایرانی جولان میدن.
    بعضی کارا واقعا خنده داره.
    حیف از اینهمه استعداد که تو این مملکت داره به حدر میره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا