طراحیمحیط زیست

تبدیل ضایعات پلاستیکی به آجرهای ساختمانی بادوام

کارآفرین 29 ساله کنیایی وقتی در خیابان های نایروبی با انبوهی از ضایعات پلاستیکی مواجه می شود، کار خود در صنعت نفت را رها می کند و به دنبال یافتن روشی برای بازیافت آنها می رود. او موفق می شود آجری تولید کند که از ترکیب ماسه و پلاستیک ساخته می شود و با نقطه ذوب 350 سانتی گراد، نسبت به آجر معمولی دوام بیشتری دارد.

سالانه حجم بالایی از ضایعات پلاستیکی در جهان تولید می شود که بیشترین آنها، سر از محل دفن زباله ها، اقیانوس ها، دریاها و مکان های دیگری از طبیعت در می آورند. بر اساس آمار، هر دقیقه یک میلیون بطری پلاستیکی در سراسر جهان به دور انداخته می شود.

مَتی (Nzambi Matee) کارآفرین 29 ساله اهل نایروبی، برای مبارزه با این بحران جهانی کیسه ها، ظروف و سایر محصولات پلاستیکی دور ریخته شده را جمع آوری کرده و آنها را به آجرهای مورد استفاده پروژه های ساختمانی تبدیل می کند. مَتی قبل از راه‌اندازی شرکتش، به عنوان تحلیلگر داده و مهندس صنعت نفت کار می‌کرد.

ضایعات پلاستیکی معضل بزرگ خیابان های نایروبی

پس از مواجه شدن با انبوه زباله های پلاستیکی در خیابان های نایروبی، او تصمیم گرفت کار خود را رها کند و یک آزمایشگاه کوچک در حیاط خانه مادرش ایجاد کرد. او آزمایش های زیادی برای ترکیب ماسه و پلاستیک انجام داد. 2 ماده ای که به وفور در نایروبی یافت می شد.

با جدی تر شدن ماجرا، دیگر آزمایشگاه گوشه ی حیاط خانه پاسخگوی نیاز او نبود و به همین دلیل جهت دریافت بورس تحصیلی در آزمایشگاه مواد دانشگاه کلرادو بولدر ثبت نام کرد.

دانشگاه با درخواست وی موافقت می کند و مَتی نیز با تلاش و پشتکاری مثال زدنی و استفاده از امکانات آزمایشگاهی دانشگاه و همچنین بهره مندی از تجربیات و مشاوره های ارزشمند اساتید آن در نهایت به فرمول نهایی خود دست یابد. علاوه بر این موفق به ساخت نمونه اولیه دستگاه تولید کننده این نوع آجر می شود.

کارآفرین 29 ساله اهل نایروبی - تبدیل ضایعات پلاستیکی به آجر ساختمانی
کارآفرین 29 ساله اهل نایروبی – تبدیل ضایعات پلاستیکی به آجر ساختمانی

آجرهای جدید که از ترکیب پلاستیک و ماسه ساخته شده اند، نقطه ذوبی بالاتر از 350 درجه سانتیگراد داشته و نسبت به همتایان بتنی خود دوام بیشتری دارند.

شرکت تولید کننده آجرهای ساختمانی از ضایعات پلاستیکی
شرکت تولید کننده آجرهای ساختمانی از ضایعات پلاستیکی

مَتی و تیم او بیشتر مواد خام موردنیاز خود را از کارخانه‌ها و مراکز بازیافت‌ زباله تهیه می‌کنند و گاهی اوقات نیز این مواد اولیه برای آنها رایگان تمام می شود که به شرکت اجازه می‌دهد قیمت محصول را کاهش دهد تا برای مدارس و سایر مشتریان محلی کم بضاعت قابل خریداری باشد.

آجرهای ساخته شده از ضایعات پلاستیکی
آجرهای ساخته شده از ضایعات پلاستیکی

این شرکت تا کنون بیش از 20 تن ضایعات پلاستیکی بازیافت کرده و 112 فرصت شغلی نیز ایجاد نموده است. میزان تولید روزانه شرکت حدوداً 1000 الی 1500 آجر بوده و مَتی مدیر امیدوار است بتواند این شیوه بازیافت را در سراسر آفریقا گسترش دهد.

می توانید تصاویر بیشتری از تولیدات شرکت Gjenge Makers را در اینستاگرام مشاهده کنید.

لینک کوتاه مطلب: idiato.net/gjm

در مجله اینترنتی ایدیاتو، وجه اشتراک تمامی رویدادهای فناورانه، تحقیقات علمی ،آثار هنری و مقالات همگی یک چیز است : “خلاقیت و نوآوری” . و ما تمامی تلاشمان بر این است تا با گردآوری و به اشتراک گذاشتن جدیدترین رویدادهای این حوزه، پنجره ای رو به “دگرگونی” و “تحول مثبت” پیش روی مخاطبان باز کنیم. شاید ایده ای کوچک سبب تغییراتی بزرگ در زندگی شما نیز بشود.
منبع
wevux.com

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا