فناوری

پرورش گل و گیاه در خانه با تجهیزات باغبانی مدرن

4
(9)

امروزه به لطف فناوری شاهد نوآوری های زیادی در زمینه نگهداری و پرورش گل و گیاه در خانه هستیم. باغبانی مدرن با تجهیزات هوشمند جدید متحول شده است. دستگاه های هوشمند پرورش گل و گیاه در خانه در اندازه و مدل های مختلف، متناسب با نیاز و سلیقه کاربران تولید می شوند.

لذت پرورش گل و گیاه در خانه

باغبانی فعالیتی آرامش بخش است. رسیدگی به گل و گیاه، شاهد رشد آنها بودن و احاطه شدن درمیان آنها نگرانی های گاه و بیگاه و اضطراب درونی را که جزئی جدا ناپذیر از زندگی انسان های امروزی است فرو می نشاند. اما مگر در زندگی شهری و آپارتمان نشینی می شود به این چیزها فکر کرد؟!

کوچکترین خانه های قدیمی هم، چند وجب باغچه گوشه ی حیاط خود داشتند ؛ اما امروز همین نیز آرزویی بزرگ و دست نیافتنی شده است.
برای همین است که بازار فروش گل های آپارتمانی، حتی در همین شرایط نابسامان اقتصادی رونق دارد. گل ها، ساکولنت ها و کاکتوس ها در سبک زندگی امروزی جایگاه تعریف شده ای برای خود دارند. این موجودات سبز، مایه ی سرگرمی و دل خوشی خیلی ها و البته برای عده ای نیز عضوی از خانواده شده اند.

مشکلات نگهداری از گل های آپارتمانی

یکی از بزرگترین مشکلات پرورش گل و گیاه در خانه، ناآگاهی از شرایط مراقبت و نگهداری آنها است که برای هر گیاه متفاوت است. هرچه تنوع گیاهان شما بیشتر باشد؛ دردسرتان نیز بیشتر خواهد شد و نیاز است چیزهای بیشتری در مورد آنها بیاموزید.

چقدر خوب می شد اگر کمی، دستمان در انتخاب گل ها و گیاهانی که می خواهیم زیر سقف خانه مان برویند؛ بازتر بود؟ مثلا کاهوی سالادی را خودمان پرورش می دادیم و یا گوشه ی اتاقمان، چند گلدان لاله و داوودی بود که در طول سال سبز و باتراوت و پرُگل بود! و اگر مسافرتی پیش آمد، از آن مسافرت های کمی طولانی؛ نگرانی رسیدگی به آنها نبود.

تجهیزات باغبانی مدرن در خانه

خبر خوب این است که به لطف فناوری همه این مشکلات مرتفع شده است. امروزه نوآوری های زیادی در زمینه نگهداری و پرورش گل و گیاه در فضاهای بسته صورت گرفته است. باغبانی مدرن با دستگاه هایی که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت، معنا پیدا می کند.

مانند سایر لوازم خانگی ، می شود یکی از این دستگاه ها را تهیه کرد و با آن به پرورش گل و گیاه در خانه پرداخت.

البته ممکن است قیمت تمام شده این تجهیزات پرورش گل و گیاه در خانه برای ما ایرانی ها بالا باشد، که امیدواریم به لطف جوانان با استعداد کشورمان، نمونه های داخلی آنها را ؛ باکیفیت خوب و قیمتی مناسب در بازارهای داخلی شاهد باشیم.

هدف ما از انتشار این مطلب در مجله اینترنتی ایدیاتو، پرداختن به ایده تجهیزات باغبانی مدرن در فضاهای بسته و کوچک و معرفی نمونه های تولید شده در مقیاس های کوچک و صنعتی است.

تنوع و کارایی این نوع تجهیزات بسیار متنوع است و ما در ادامه به 10 مورد از جدیدترین آنها خواهیم پرداخت. نمونه های منحصربفرد و نوآورانه ای که در میان سازندگان آنها، برند مطرحی همچون “ال جی” نیز به چشم می خورد. در ادامه با ما همراه باشید.


1- ال جی تیون (LG tiiun)، باغ کوچک دوطبقه!

تجهیزات پرورش گل و گیاه در خانه
تجهیزات پرورش گل و گیاه در خانه

LG tiiun نام جدیدترین محصول این شرکت کره ای است که آن را بعنوان یک لوازم خانگی منحصربفرد طراحی و تولید نموده است. این دستگاه که در آستانه نمایشگاه CES 2022 معرفی شد، امکان پرورش گل و گیاه در خانه را برای شما فراهم می کند.

تقریباً به اندازه یک یخچال هتلی اداری است. حدود 90 سانتی متر ارتفاع آن است و دو طبقه دارد که در هر طبق 6 سینی قرار می گیرد. به عبارت دیگر شما می توانید 12 گیاه مستقل را در آن پرورش دهید.


tiiun واژه ای کره ای به معنای جوانه زدن است و هدف ال جی از انتخاب این نام اشاره به آن است که این دستگاه یک باغ مینیاتوری خودکفا است که می تواند فرایند رشد گیاه از جوانه زدن تا آخرین مرحله رشد را به عهده بگیرد.

باغبانی مدرن با این دستگاه پرورش گل و گیاه در خانه عالی معنایی دیگر پیدا کرده است. دستگاه همه ی شرایط مناسب را برای رشد گیاهان ایجاد می‌کند، حتی چرخه‌های نور را (مناسب با شب و روز) تقلید می‌کند، بنابراین می‌توانید tiiun خود را در هر نقطه از اتاق، بدون نگرانی در مورد دسترسی به نور خورشید نگه دارید.

2- ورتکس زرو (Vertex Zero)، تراریومی چندوجهی

تجهیزات پرورش گل و گیاه در خانه

تجهیزات پرورش گل و گیاه در خانه

Vertex Zero تراریومی است که خزه های واقعی درون آن از نظر بیولوژیکی غیرفعال هستند. برای نگهداری نیازی به آب ندارد، و دیواره های شیشه ای چند وجهی اش زیبایی دوچندانی به آن داده است.

آب موجود در ساختار خزه های به کار رفته شده در این تراریوم با استفاده از یک فناوری پیشرفته و انحصاری در دمای زیر صفر و فشار بسیار پایین از بین می رود. اینگونه پروتئین‌ها و اجزای بیولوژیکی آن‌ها در حالت انجماد غیرفعال می شود و زمان برای خزه متوقف می شود.

3- پلنتریور (Planterior)، تابلویی زنده از یک باغ لگویی

تجهیزات پرورش گل و گیاه در خانه
جدیدترین ایده های باغبانی مدرن که با کشاورزی عمودی و دنیای اسباب بازی های لگویی پیوند خورده است.
تجهیزات پرورش گل و گیاه در خانه

“پلنتریور” باغی مینیاتوری است که با الهام از اسباب بازی معروف لگو ساخته شده است. آجرهای لگو با قاب یک تابلو بزرگ ادغام شده اند تا نتیجه ای منحصر بفرد ایجاد کنند.

این محصول گزینه ای عالی برای علاقه مندان به نصب تابلوهای زینتی در خانه است. اکنون می توان یک تابلوی زنده را به دیوار خانه نصب کرد تا علاوه بر پرورش گل و گیاه در خانه از زیبایی گیاهان زنده ی کشت شده در آن لذت برد.


4- ویستا (Vista)، باغی کوچک با آبیاری هیدروپونیک

تجهیزات پرورش گل و گیاه در خانه
تجهیزات پرورش گل و گیاه در خانه

“ویستا” دستگاهی هوشمند و یک باغ تمام عیار است. باغی که آن را برای جا دادن درون خانه ها کوچک کرده اند. این اکوسیستم کوچک به گونه ای طراحی شده است تا برحسب سلیقه ، به صورت ایستاده و یا با نصب روی دیوار خانه آن را راه اندازی نمود.

ویستا به اندازه ی یک آکواریوم بزرگ است و سینی نصب شده در کف آن به تقلید از زمین های کشاورزی طبیعی طراحی شده است. این دستگاه باغبانی مدرن، مجهز به سیستم آبیاری هیدروپونیک است و عملکرد عالی به همراه زیبایی خاص آن، تجربه ای متفاوت از باغبانی مدرن را رغم می زند.

5- الپو (Elpo) تراریوم ایستاده چندکاره

تجهیزات پرورش گل و گیاه در خانه
تجهیزات پرورش گل و گیاه در خانه

هدف از طراحان “الپو” ساخت یک بیوفیلتر هوشمند بود که بتواند با پوشش گیاهی خود هوای موجود در فضاهای بسته را تصفیه نماید.

این دستگاه فوق العاده دارای عملکردی چند منظوره است. به صورت شبانه روزی، وضعیت گیاهان را کنترل نموده؛ آنها را آبیاری می کند، هوای درون خانه را تصفیه می کند و علاوه بر این به دلیل نوع طراحی آن که مانند دیواری پوشیده از گیاه است؛ می توان از آن به عنوان تقسیم کننده (پارتیشن) فضاهای خانگی و اداری استفاده نمود.

6- بلومینگ تیبلز(Blooming Tables) یک اختراع بی نظیر

تجهیزات پرورش گل و گیاه در خانه
تجهیزات پرورش گل و گیاه در خانه

طراح “بلومینگ تیبلز” به عنوان “اولین میز زنده جهان” در انتظار ثبت اختراعش است. میزی که می توانید ترکیبی از گیاهان و ساکولنت ها را یکجا پرورش دهید و از زیبایی بی حد آن لذت ببرید. با کوچک‌تر شدن خانه‌ها و آپارتمان‌ها این میز چندمنظوره می تواند گزینه ای عالی برای صرفه جویی در فضای اشغال شده خانه باشد.

این میز در 4 اندازه مختلف، متناسب با نیاز مصرف کننده تولید می شود. هر میز مجهز به دریچه تخلیه در پایین است (فقط در صورتی که بخواهید آب اضافی را تخلیه کنید)، و صفحه شیشه ای بالای آن نیز به راحتی قابل جدا شدن است تا آبیاری و هرس گیاهان را آسان کند.

7- پل (The Bridge) ساده و قابل حمل است

تجهیزات پرورش گل و گیاه در خانه
تجهیزات پرورش گل و گیاه در خانه

“پل” برای فضاهای کاری مشترک (برخلاف فضاهای جدا شده با پارتیشن) طراحی شده است. به طور کامل از تخته سه لا ساخته شده و می توان به سادگی آن را بسته بندی کرده و در محل؛ قطعاتش را مونتاژ کرد. برای اتصال اجزای آن ، زبانه های چوبی روی هر قطعه تعبیه شده که نیاز به پیچ و مهره و یا چسب را برطرف می کند(قطعات به صورت نر و ماده در هم چفت می شوند).

8- قاب هوشمند (Smart Landscape Growframe) مینیمال اما با فناوری بالا

تجهیزات پرورش گل و گیاه در خانه
تجهیزات پرورش گل و گیاه در خانه

یک قاب مینیمال است که می توانید بر روی دیوار خانه نصبش کنید و عملکرد آن از ظاهر ساده اش بسیار پیچیده تر است! از تمامی گیاهان اعم از گیاهانی که به دنبال نور کم هستند تا گیاهانی که به نور زیادی نیاز دارند، پشتیبانی می کند.

پس از راه اندازی این تراریوم زیبا، نوبت به نصب اپلیکیشن اختصاصی آن می رسد. با این اپلیکیشن شما قادرید از هرکجای دنیا، وضعیت گیاهان خود را کنترل نمایید ، در قسمت های خاصی از دستگاه، متناسب با گیاه سایه بیشتری ایجاد کنید و در قسمتی دیگر نور بیشتر.

9- والتی (WALTY) تراریومی با قابلیت رطوبت گیری هوای خانه

تجهیزات پرورش گل و گیاه در خانه
رطوبت گیر خانه - دارای صفحات فلزی است که ذرات آب معلق در هوا را جذب می کند.
رطوبت گیر – دارای صفحات فلزی است که ذرات آب معلق در هوا را جذب می کند.

“والتی “که برای از بین بردن مشکلات آبیاری گیاه خانگی طراحی شده (آبیاری زیاد و آبیاری کم)، آب مورد نیاز آنها را از هوای خانه تامین می کند. این دستگاه عملکردی مانند تجهیزات “رطوبت گیر” دارد.

دستگاه های رطوبت گیر با استفاده از صفحات فلزی سرد، قطرات آب معلق در هوا را وادار به متراکم شدن می کنند. قطرات در مخزنی جمع آوری می شوند که پس از پر شدن آن را تخلیه می کنند. والتی دقیقا همین کار را انجام می دهد. با این تفاوت که آب جمع آوری شده را به صورت هوشمند و با زمانبندی مشخص به خاک تزریق می کند.

10- کاشت مدولار وگا (Vega’s modular planter) با قطعات لگو

کاشت مدولار گل و گیاه در خانه
کاشت مدولار گل و گیاه در خانه

این مدل به عنوان راهی برای “کشاورزی عمودی” در فضاهای کوچک طراحی شده است.مکعب های پیش ساخته ای که می توان آنها را روی هم قرار داد و متناسب با نوع گیاه و فضای خانه تعداد آنها کم یا زیاد کرد.

با 10 مورد از جدیدترین تجهیزات پرورش گل و گیاه در خانه آشنا شدیم که با فراگیرشدن آنها در آینده ای نزدیک، باغبانی مدرن می تواند تغییرات مثبتی در زندگی همه ایجاد نماید. زیرا علاوه بر زیبایی بصری که به فضای خانه ها می بخشد، می توانند سهمی در تامین نیاز خانوار به سبزیجات تازه و ارگانیک داشته باشد.

در مجله اینترنتی ایدیاتو، وجه اشتراک تمامی رویدادهای فناورانه، تحقیقات علمی ،آثار هنری و مقالات همگی یک چیز است : “خلاقیت و نوآوری” . و ما تمامی تلاشمان بر این است تا با گردآوری و به اشتراک گذاشتن جدیدترین رویدادهای حوزه خلاقیت و نوآوری، پنجره ای رو به “دگرگونی” و “تحول مثبت” پیش روی مخاطبان باز کنیم. شاید ایده ای کوچک سبب تغییراتی بزرگ در زندگی شما نیز بشود.

لینک کوتاه مطلب: idiato.net/ingr

Bit.ly | t.ly

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

جمع امتیازها 4 / 5. تعداد کاربرانی که امتیاز دادند: 9

منبع
yankodesign

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

 1. سلام. خیلی جالب بود. مخصوصا ال جی تیون. تو صفحه اینستاگرامتون عکسش رو دیدم و با سایتتون آشنا شدم.
  به نظرم با اینکه این تجهیزات خیلی عالی هستن ولی راه طولانی در پیش دارند تا برای همه مردم قابل خریدن باشند.
  موفق باشید.

 2. در شرایطی که جهان به سمت قحطی و گرسنگی در حال حرکت است ترویج روش های پرورش گل و گیاه در خانه می تواند موثر باشد البته اگر شرکت های بزرگ همچون الجی برای آن کیسه ندوزند.

  1. عرض سلام.
   این محصول اخیراً ساخته شده و هنوز در بازارهای جهانی عرضه نشده.
   حتی در وبسایت آمازون که در عرضه محصولات اینچنینی پیشرو هست، این محصول برای فروش ارائه نشده اما نمونه های مشابه دیگه ای از برند ال جی و یا سایر برندها برای پرورش گل و گیاه در خانه در آمازون موجوده که اگر علاقه مند هستید می تونید از طریق این لینک مشاهده کنید.
   موفق باشید. 🤞

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا