فناوری

ساخت دوربین فوق فشرده، به اندازه یک دانه نمک

0
(0)

محققان دانشگاه پرینستون و دانشگاه واشنگتن در پروژه ای مشترک؛ یک دوربین فوق فشرده رنگی با وضوح بالا ساخته اند که تقریباً به اندازه یک دانه درشت نمک است.


حس گر به کار رفته در این دوربین، برای باز سازی تصاویر؛ از اپتیک‌های فراسطح و مدل‌های یادگیری ماشین به صورت ترکیبی استفاده می کند.

دوربین فوق فشرده کوچک اما سبب پیشرفتی بزرگ

دوربین‌های فوق کوچک کاربردهای فراوانی در زمینه پزشکی دارند که از آنها جهت اسکن نواحی درونی بدن انسان بمنظور تشخیص بیماری ها استفاده می شود. اما مشکل بزرگی که دوربین های پیشین داشته اند، این بوده که تصاویری مبهم، با میدان دید محدود تولید می کردند.

مقایسه تصویر دوربین های پیشین با دوربین فوق فشرده جدید
تصویر ثبت شده با دوربین های پیشین (سمت چپ). تصویر ثبت شده با دوربین فوق فشرده جدید (سمت راست)


حالا محققان با دوربین جدید، بر این موانع غلبه کرده اند و در روش جدید می توانند تصاویری واضح و تمام رنگی با بزرگ نمایی 500 هزار برابر تولید کند.

در مجله اینترنتی ایدیاتو، وجه اشتراک تمامی رویدادهای فناورانه، تحقیقات علمی ،آثار هنری و مقالات همگی یک چیز است : “خلاقیت و نوآوری” . و ما تمامی تلاشمان بر این است تا با گردآوری و به اشتراک گذاشتن جدیدترین رویدادهای حوزه خلاقیت و نوآوری، پنجره ای رو به “دگرگونی” و “تحول مثبت” پیش روی مخاطبان باز کنیم. شاید ایده ای کوچک سبب تغییراتی بزرگ در زندگی شما نیز بشود.

لینک کوتاه مطلب: idiato.net/nanocam

منبع: princeton.edu

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

جمع امتیازها 0 / 5. تعداد کاربرانی که امتیاز دادند: 0

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا