انیمیشنویدیو

10 انیمه با طراحی پس زمینه عالی (که در استودیو گیبلی تولید نشده اند)

4
(6)

استودیو گیبلی تنها سازنده انیمه های زیبا نیست. انیمه هایی که در ادامه به آنها می پردازیم دارای برخی از پیچیده ترین هنرهای طراحی پس زمینه هستند.
انیمه های استودیو گیبلی به دلایل زیادی از جمله شخصیت‌های دوست‌داشتنی، داستان‌های قوی و تکان‌دهنده و تخیل بی حد و مرز محبوب هستند. اما شاید جذاب ترین چیز در مورد این انیمه ها این است که بیننده در هر ثانیه حضور خود را در مکان ها و موقعیت های مختلفی که به تصویر کشیده می شود حس می کند و این بالاترین هنر است.

بعید است شما Spirited Away را ببینید اما خود را در آن خزانه ی آب داغ حس نکنید و یا دوست نداشته باشید در آن حمام جادویی به گشت و گذار بپردازید. یا قلعه متحرک هاول را ببینید و رویای سرک کشیدن به بیرون؛ از پشت پنجره های قلعه را در سر نپرورانید.

شاید در هنر طراحی پس‌زمینه رودستی برای استودیو گیبلی نباشد، اما نمونه‌های شگفت‌انگیز زیادی در انیمه‌های استودیوهای دیگر وجود دارد که نقاط قوتشان در طراحی شخصیت‌ها و صحنه‌های اکشن است و این زوایا از کار به نسبت طراحی پس زمینه، بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند.
اما می خواهم به 10 انیمه اشاره کنم که هنر طراحی پس زمینه فوق العاده شان؛ گوی سبقت را از داستان، شخصیت پردازی و سایر ویژگی های پررنگ آنها می رباید.

10-انیمه ” Tsuritama ” برشی است از یک روئیای تابستانی

انیمه سریالی تسوریتاما - Tsuritama - ماهیگیری و هم تهاجم بیگانگان

انیمه تسوریتاما که هم ماهیگیری و هم تهاجم بیگانگان را به نمایش می گذارد، قطعا یک نمایش منحصر به فرد است و طراحی پس زمینه آن با موقعیت های فیلم مطابقت دارد. داستان انیمه در شهر کوچکی کنار دریا رخ می دهد، به این معنی که پس زمینه تقریباً همیشه توسط سواحل و آسمان وسیع احاطه شده است.
در بیشتر انیمه ها آسمان به تصویر کشیده شده کاملا ملایم و دلپذیراست اما در اینجا سایه های بریده بریده و پهن حس حرکت نقاشی را تداعی می کند و رنگ ها هم بقدری روشن هستند که بیننده ناخودآگاه نیاز به عینک آفتابی را در خود حس می کند!

9- انیمه ” Neon Genesis Evangelion ” یک شاهکار علمی تخیلی است

انیمه سریالی Neon Genesis Evangelion - یک شاهکار علمی تخیلی

صحنه شگفت انگیزی در Neon Genesis Evangelion وجود دارد که در آن میساتو، شینجی را هنگام غروب خورشید به تپه ای مشرف به توکیو-3 می برد. او به شینجی (و تماشاگران) شهری شگفت انگیز که از آن محافظت می‌کنند را نشان می دهد. ساختمان‌های تخیلی بسیار زیبا و سربه فلک کشیده ای که به مقر زیرزمینی ختم می شوند.
هنر طراحی پس زمینه در این انیمه وقتی به اوج خود می رسد که مخاطب خود را در یک مقر زیرزمینی که مانند سیاره ای بیگانه به نظر می رسد می یابد و درست همانجاست که با فضای سورئالی مواجه خواهد شد که “لیلیت” و کپی های “رِی” در آن نگهداری می شوند.

8- انیمه ” Girls’ Last Tour ” خرابه ها را زیبا به تصویر می کشد

انیمه سریالی آخرین تور دختران - Girls' Last Tour


یافتن یک منظره زیبا و آرامش بخش در کلان شهرهای بتنی و فلزی کار آسانی نیست. به همین دلیل بسیار شگفت‌انگیز و عجیب است که “آخرین تور دختران“، که تمام داستان انیمه در یک منظره شهری عظیم و نیمه ویران اتفاق می‌افتد، یکی از خیره‌کننده‌ترین انیمه‌هایی باشد که تاکنون ساخته شده است.
هر قسمت از شهر؛ قطعه ای عالی از ساختار جهانی عجیب و تخیلی است که درعین حال کاملاً واقعی به نظر می رسد و جزئیات شگفت انگیز آنها از خسته کننده به نظر رسیدنشان جلوگیری می کند. اگر بخواهیم تعدادی از این قطعه های فوق العاده را نام ببریم می توانیم به صحنه هایی که دخترها از یک آکواریوم، یک قبرستان، و یک معبد دیدن می کنند اشاره کرد.

7- انیمه ” Bakemonogatari ” یک کمدی- اکشن در اوج هنر است

انیمه سریالی عاشقانه Bakemonogatari


چیزی که انیمه Bakemonogatari را از دیگر انیمه های سریالی عاشقانه‌ متمایز می‌کند، فقط تعداد کم قهرمان‌های داستان و یا دیالوگ‌های مخاطب پسند و معروف آن نیست. این سریال؛ زیبایی‌شناسی منحصربه‌فردی دارد که باعث می‌شود تماشای آن حس تماشای یک اثر هنری تجربی را داشته باشد.
پس زمینه ها، اگرچه اغلب ساده هستند، بخش بزرگی از زیبایی شناسی را تشکیل می دهند، کیفیتی درخشان و ماورایی دارند و تقریباً همیشه خلوت هستند.

6- انیمه ” Keep Your Hands Off Eizouken! ” دفتر طراحی است که جان گرفته

انیمه سریالی Keep Your Hands Off Eizouken! - به ایزوکن دست نزن


به ایزوکن دست نزن! ” از همان ابتدا کمی متفاوت از اکثر انیمه ها به نظر می رسد. به لطف کارگردانی ماساکی یواسا و سبک منحصر به فرد او، بیننده حس می کند که به تماشای یک دفتر طراحی زنده نشسته است و شاهد زنده شدن همه چیز از هلی کوپتر تا روبات های غول پیکر است.

5- در انیمه ” A Lull In The Sea ” خیس شدن پاهایتان در آب های دریا را حس می کنید

انیمه سریالی A Lull In The Sea زندگی انسان ها در زیر آب


زندگی انسان ها در زیر آب ایده ای است که کمتر به آن پرداخته شده اما در انیمه “آرامش در دریا” به زیبایی به تصویر کشیده شده است. دنیایی که در آن جوامع خشکی‌نشین و آبزی وجود دارند و یک شهر ساحلی نوستالژیک و چشم اندازی خلاقانه و شگفت انگیز از زندگی زیر آب به تصویر کشیده می شود.
در این انیمه فوق العاده، تصویرگری زیبا و نمایشنامه عالی با هم ترکیب شده اند تا اثری آرام بخش و در عین حال تکان دهنده به وجود بیاید.

4- انیمه ” Flip Flappers ” چند سر و گردن از بقیه بالاتر است

انیمه سریالی Flip Flappers داستان کوکونا دختری به ظاهر عادی

فلیپ فلپرز؛ داستان کوکونا، دختری به ظاهر عادی است که در نهایت توسط پاپیکا مرموز و عجیب و غریب به بعد جایگزین Pure Illusion کشیده می شود تا به دنبال خرده های کریستال بگردد. هر ماموریت در Pure Illusion آنها را به دنیای متفاوتی پرتاب می‌کند.
همه چیز با جزئیات فوق‌العاده به تصویر کشیده و بیننده احساس می کند در حال تماشای افسانه ای مصور از یک کتاب داستان قدیمی است.

3- در انیمه ” Serial Experiments Lain ” فضایی فراموش نشدنی و مخوف را تجربه خواهید کرد

انیمه سریالی Serial Experiments Lain با فضاهایی فراموش نشدنی و مخوف


Serial Experiments Lain دلیلی بر این است که انیمه‌ها نباید خیلی پر زرق و برق باشند تا از نظر زیبایی‌شناسی نمره خوبی کسب کنند. پس زمینه در این مجموعه در عین سادگی؛ پیچ و تابی جالب دارد و این سایه ها هستند که حاوی جالب ترین جزئیات هستند. در سرتاسر انیمه، پس زمینه ای پر از شکوفه‌های قرمز رنگی می بینیم، که مانند لکه‌های خون هستند.

2- انیمه ” March Comes In Like A Lion ” با زمینه های آبرنگی خیره کننده

انیمه سریالی March Comes In Like A Lion با زمینه های آبرنگی خیره کننده


ماه مارس مانند شیر می آید “، نمایش لطیفی است که شرایط سختی همچون افسردگی ، غم و اندوه را به گونه ای ظریف توصیف می کند . و این کار را آنقدر خوب انجام می دهد که هرچه با آن پیش می رویم؛ شرایط بغرنج به آرامش و امنیت بدل خواهند شد.به همین دلیل است که در تمامی طول این انیمه سریالی؛ پس زمینه های آبرنگی ملایم و ظریف را مشاهده خواهید کرد.
محله کنار رودخانه؛ که ری در آن زندگی می کند به زیبایی به تصویر کشیده شده و داستانی زیبا آن را کامل می کند. همانطور که ری ارتباط بیشتری با مردم برقرار می کند، شروع به دیدن زیبایی های واقعی دنیای اطراف خود می کند.

1- انیمه ” Mononoke ” رژه ی سواره نظامی از رنگ ها است

انیمه سریالی فراطبیعی Mononoke رژه ی سواره نظامی از رنگ ها است

سریال‌های ترسناک معمولاً پالت‌های تیره‌ و ملایم تری دارند، اما در انیمه سریالی فراطبیعی Mononoke انتخاب رنگ ها بسیار جسورانه بوده و بجای پالت های تیره از رنگ های پُر زرق و برق شیک استفاده شده است. این جسارت و سلیقه در انتخاب رنگ ها، به جهان‌های خارق‌العاده و موقعیت‌های عجیب و غریب و پر هرج و مرج که در آن یک فروشنده مرموز دارو از پیزودی به اپیزود دیگر می رود، احساس تازگی می‌دهد. هر لحظه از Mononoke مانند یک اثر هنری مدرن است.

در مجله اینترنتی ایدیاتو، وجه اشتراک تمامی رویدادهای فناورانه، تحقیقات علمی ،آثار هنری و مقالات همگی یک چیز است : “خلاقیت و نوآوری” . و ما تمامی تلاشمان بر این است تا با گردآوری و به اشتراک گذاشتن جدیدترین رویدادهای حوزه خلاقیت و نوآوری، پنجره ای رو به “دگرگونی” و “تحول مثبت” پیش روی مخاطبان باز کنیم. شاید ایده ای کوچک سبب تغییراتی بزرگ در زندگی شما نیز بشود.

لینک کوتاه مطلب : idiato.net/anime1

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

جمع امتیازها 4 / 5. تعداد کاربرانی که امتیاز دادند: 6

منبع
cbr

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا